Festiwale, festiwale i dlaczego ten opolski boli

Powiedzmy sobie szczerze – świat oszalał! Ten festiwalowy, polski. Ale nim opowiem Wam dlaczego dokładnie, zacznę od anegdotki. Nieco przerażającej. Uwielbiam koncerty, festiwale, wszelkie wydarzenia muzyczne. Bywam, chadzam, oczekuje. I nagle dostaję bilet. Ktoś mówi, że ma dla mnie trzydniowy karnet na polski festiwal. O wow, czad! I daruje mi… Bilety na 51 Festiwal w Opolu. Na szczęście to wydarzenie nie miało miejsce. To był dowcip, który opowiadałam wczoraj około 21.00 rzucając okiem na ekran TVP. Kolejne minuty sprawiały, że żart wydawał się coraz mniej zabawny, a groźny. Żenujące prowadzenie (aż dziw, że Artur Orzech zgodził się na taką konwencję konferansjerki), kloaczny dowcip, garstka artystów i średnie występy. Super Jedynki? Litości. Nie chce się wierzyć, że w prime timie, w publicznej telewizji, oglądamy festiwal z tak długą tradycją w takiej wersji. Ba! To przecież ten, który ponoć, jako jedyny w Polsce, jest prestiżowym. To przecież tam debiutował ten sławny wokalista czy tamta wybitne artystka. I nawet Maryla, która pokazała, że można śpiewać na żywo disco polo w doskonałych aranżach [sic!] nic nie może zrobić. Szkoda też, że wczorajszy koncert zainaugurowała Edyta Geppert.

Nie zapytam – Nie lepiej byłoby promować dobrą, polską muzykę? Bo to nie ma sensu. Tego nie robi telewizja, tego nie robi prawie żadne radio w Polsce (niech żyje Trójka i Czwórka). Niech robią to Festiwale. Te przez duże F. I przy okazji podliczę ile trzeba byłoby mieć kasy, by tylko kupić na nie bilety.

Jest czad.

Już w tym tygodniu zacznie się z wielkim przytupem, 11 i 12 w Łodzi na Impact Festival (ok.600zł /2 dni). Na dzień dobry łomot i prawdziwy rock’r’noll. Black Sabbath i Aerosmith. A potem w weekend przeniesiemy się do Warszawki na Warsaw Orange Festiwal. Tam zdecydowanie bardziej komercyjnie i popowo, ale trzeba przyznać, że lineupy są zaskakująco przyjemne – Kings Of Leon, Queens Of The Stone Age, Snoop Dogg Aka Snoop Lion, Lily Allen,  Florence And The Machine, The Kooks, The Wombats, Hurts, Chase & Status, OutKast, David Guetta, Kasabian. A to przecież nie wszystkie gwiazdy! Ja już szykuję stylówki (519 zł / karnet 3dniowy).

Pod koniec czerwca jedziemy do Oświęcimia (25-28), by zobaczyć gigantów grunge Soundgarden i występ Erica Claptona, plus dość sporą śmietankę polskich twórców, np. Luxtorpedę czy Edytę Bartowisewicz . Takie rzeczy na Life Festiwal i można ich doświadczyć za ok. 300 zł. Natomiast, by pobawić się na kultowym Openerze (2-5lipca) będziemy potrzebowali 550 zł, no chyba, że chcemy mieć jeszcze karnet namiotowy. To dorzucamy stówkę. W zamian za to Fait No More, Interpol, Lykke Li, Foster the People czy Jacka White’a. W sumie, to mam wrażenie, że Opener wrócił do siebie po kilku sezonowej dominacji gwiazd bardzo komercyjnych. I dobrze. Pałeczkę widocznie przejął Orange. I bardzo dobrze.

Metalowe uderzenie (11 lipca) na Sonisphere Festival przy dźwiękach Metallici czy Anthrax można sobie zafundować już za niecałe 200 zł. Wow! Co prawda dziwne to miejsc,a jakieś nienumerowane trybuny, ale nie ma co wybrzydzać. To i tak niewiele porównując z innymi koncertami. Ach, dla fanów leżejszego grania i bycia Happy jest jeszcze Pozytywny Festiwal z Pharrellem Williamsem na czele (20.06, stolica). Tutaj też sprawę można załatwić za około 230 zł. Za to na początku sierpnia melomani wpadają do Katowic na Off Festiwal. Cena za trzydniowy karnet? 300 zł. Ale myślę sobie, że dla odbiorcy ceniącego sobie alternatywę to pozycja obowiązkowa.

Czy o czymś zapomniałam? A pewnie. Jest jeszcze Woodstock, Jarocin, Seven Festiwal, Tauron Nowa Muzyka. To tyle te, które przychodzą mi na myśl an dzień dobry. Ale powiedzmy, że to festiwale dla fanów o gustach bardziej sprecyzowanych. Można zachwycać się tym wszystkim, co dzieje się w koło i ubolewać nad cenami. Bo są one pokaźne, po zsumowaniu. Ale nie powiem Wam – olejcie, oglądajcie Opole. Nie, nie warto! Telewizja nie ma dla nas żadnej alternatywny.

 

Podobne wpisy

Strona, którą właśnie przeglądasz wykorzystuje pliki cookies. Ich wykorzystanie możesz modyfikować w ustawieniach swojej przeglądarki. Zostawiając komenatarz czy pisząc do nas e-mail, pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone.
Akceptuj Cookie.
x