Życie zaczyna się po 100!

Musicie mi wybaczyć, ale i tym razem nie obejdzie się bez osobistych, urodzinowych wycieczek. Zwłaszcza, że świat nie daje mi zapomnieć, i w tuż przed urodzinami podrzuca mikroporadnik o tym, że Japończycy potrafią żyć w szczęściu i harmonii ponad 100 lat!

Czymże w takim razie jest ta 30, przy co najmniej siedmiu dekadach więcej, prawda?

Bez pośpiechu, w pełnej koncentracji

Pewnie doskonale znacie hasło hygge, które w ostatnich miesiącach jest na ustach (i zdjęciach!) każdego szanujacego się blogera i influencera. Chwile szczęścia, bliskości, domowy i przytulny klimat, poszukiwanie szczęścia w małych rzeczach – to w skrócie hygge. Są świecie, jest ciepły koc, jest kubek kakao. Nic, tylko zapominać o całym świecie, i cieszyć się błogostanem. Idealne życie trzydziestolatka, co?


Gdyby tak pomyśleć sobie o tym, czym jest hygge to przede wszystkim poszukiwaniem szczęścia w odpoczynku lub odpoczynku w każdej aktywności (rozumiecie, prawda?). I tutaj z odsieczą przychodzi ikigai, czyli japońska wersja dobrego, szczęśliwego życia. Życia, które oparte jest na harmonii, równowadze, ale przede wszystkim aktywności.

Jeśli Waszemu sercu bliskie są hasła takie jak minimalizm, prostota, bliskość natury, radość z wykonywanej pracy (kreatywnej, dającej poczucie sensu), to polecam Wam przyjemną lekturę książki Hectora Garcia i Francesc Miralles „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”. O sekretach Japończyków piszą niewielki podręcznik, który jest świetnym dopełnieniem lektur o życiu w stylu slow.

Pracuj, a będzie Ci dane

Znacie taką zasadę, która mówi, ze warto czasem zmienić drogę do domu, pójść do innego sklepu niż zwykle, przełamać codzienny schemat? Mózg uwielbia rytuały, reguły, zasady. Szybko się do nich przyzwyczaja i codzienne czynności przestają być dla niego potyczką. A to błąd! Stawianie sobie wyzwań, nawet w tak prostych czynnościach jak codzienne przygotowanie kawy, to najlepszy sposób na trening. Podobnie jak pełne skupienie się na jednej czynności. Japończycy smakują życie w małych kawałeczkach.


Nie tylko wolą jeść małe posiłki na niewielkich talerzykach (to zasada diet, która jest popularna i u nas), ale i skupiać się na pojedynczych aktywnościach. Ja, pisząc ten tekst, zerkam na fejsa, słyszę odgłosy filmu oglądanego przez Męża, czytam maile. Założę się, ze znajdziecie w tekście literówkę, choćbym starała się najbardziej. Nie tylko mam do tego tendencję, ale moje „multifunkcjonowanie” sprawia, że nic nie robię na 100%. Gdybym skupiła się wyłącznie na pisaniu posta, to pewnie sam akt dałby mi więcej frajdy (bo pisać lubię, więc to moje małe ikigai – pasja), a i tekst już przy szkicu byłby bardziej spójny.


Stulatkowie mieszkający na wyspie Okinawa (a właśnie tam żyje najwięcej osób o tak imponującym wieku) nigdy nie przechodzą na emeryturę. Dacie wiarę, że w ich języku w ogóle nie ma takiego słowa? Młodzi bogowie, wcale nie myślcie o tym jak odpoczywać, myślcie o tym co robić, by chciało się Wam cieszyć każdym porankiem, każdym wypitym kubkiem zielonej herbaty.

Ćwicz, medytuj, bądź jak Jobs

Lubicie minimalistyczny design Apple? Kto nie lubi, prawda? No to powiem Wam na zachęte, że Jobs był zafascynowany oszczędną sztuką japońską, a także prosty jedzeniem – sushi. Ta wyrafinowana prostota, to chyba najpiękniejszy sposób projektowania rzeczy codziennego użytku. To również sposób na projektowanie swojego życia według ikigai.


Zrównoważone posiłki i odpowiednia ilość ruchu, to podstawy dobrego życia. Zapomnijcie o żyłowaniu się na siłowni, wielogodzinnych treningach. By żyć dobrze i zdrowo (i długo!) wystarczy długi spacer, kilkanaście minut z jogą, praca w ogrodzie, a nawet sprzątanie. A urodziny 30, będą początkiem (słyszysz dziewczyno?!).

Ten podręcznik nawołuje do uśmiechu, aktywności, przyjmowania życia ze spokojem i skupianiu się na przyszłości. Jedno z fajniejszych zdań jakie tam przeczytałam, to „do swoich następnych urodzin zadbaj o formę”. I to całkiem dobre podsumowanie i książki, i tego tekstu. A jeśli szukacie dobrej lektury na wiosnę – zerknijcie w stronę inspirującej Ikigai.

Leave A Comment

Podobne wpisy

Strona, którą właśnie przeglądasz wykorzystuje pliki cookies. Ich wykorzystanie możesz modyfikować w ustawieniach swojej przeglądarki. Zostawiając komenatarz czy pisząc do nas e-mail, pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone.
Akceptuj Cookie.
x