Bless the Mess jest silne. Ale i przebojowe, odważne, otwarte na wyzwania. Lubimy słodkie bibeloty, ale również kurz podczas koncertów czy męskie kapelusze. Nie lubimy, kiedy powtarza się nam, że coś nie jest dla nas. Być może nie, ale najpierw chcemy spróbować.
Kokardy we włosach i wbijanie gwoździ
Lona: Moje wspomnienia z dzieciństwa to rysowanie, zabawy lalkami, ale też wbijanie gwoździ (pod okiem taty), wspinanie się po drzewach, zabawa w Indian, Super Mario Bros… Pamiętam, że nienawidziłam chodzić w spódnicach do szkoły i nosiłam za duże T-shirty. Czułam się zawsze dziewczynką, lubiłam kokardy we włosach, ale czy to znaczyło, że wolno było mi mniej, niż chłopcom? Nie było. Dzięki mądrym rodzicom.
Lena: Dziewczynka nie musi grać w gumę i skakać na skakance w czystym, różowym ubranku. Niech biega, wspina się po drzewach, poszukuje skarbów, a na kolanach niech pojawiają się dziury. Takie wspomnienia mamy my i żądamy ich dla każdej dziewczyny. By były NIE DO ZATRZYMANIA!
#JakDziewczyna
Wyniki ostatniego Badania Always nad Dojrzewaniem i Pewnością Siebie pokazują, że 53% dziewcząt czuje się blokowane przez społeczeństwo, które dyktuje im, co powinny, a czego nie powinny robić. Always stworzyło film, który podkreśla, że społeczne oczekiwania mają ogromny wpływ na pewność siebie dziewcząt, zwłaszcza w momencie wejścia w okres dojrzewania. Dziewczyny i kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk zostały zapytane o to, czy kiedykolwiek usłyszały, że powinny coś zrobić lub nie powinny czegoś robić tylko dlatego, że są dziewczętami. Ich odpowiedzi przedstawia film autorhttp://www.blessthemess.pl/wp-admin/post.php?post=8566&action=editstwa Lauren Greenfield:
Nowy film „Always NIE DO ZATRZYMANIA #JAKDZIEWCZYNA” i ogłoszenie o podjęciu działań edukacyjnych w zakresie pewności siebie miały swoją premierę podczas globalnego Kongresu Pewności Siebie Always #JakDziewczyna w Nowym Jorku 7. lipca 2015 roku. Kongres poprowadziła aktorka i działaczka na rzecz równouprawnienia kobiet, osiemnastoletnia Maisie Williams– znana z roli Aryi Stark w serialu HBO Gra o Tron. Dzień później – 8 lipca, w Warszawie odbył się polski Kongres Pewności Siebie Always. Podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano na temat pewności siebie i stereotypów. Wspólne wysłanie przesłania o tym, że każda z nas jest silna i świadomie wybiera własną ścieżkę to dopiero początek działań.
Co mówią badania przeprowadzone przez Always w Polsce w czerwcu 2015?
- Więcej niż cztery na pięć dziewcząt (87%) czuje nacisk, że powinny zachowywać się i czuć w pewien określony sposób.
- 78% dziewcząt, które uważały, że społeczeństwo ogranicza dziewczyny, stwierdziło, iż ma to negatywny wpływ na ich życie.
- Dziewczyny częściej niż chłopcy (o 33% częściej) mówią, że ze względu na płeć nie czują się komfortowo podczas aktywności wszkole.
Lena: Te wyniki nie są wyssane z palca. Na pewno każda z nas, dziewcząt, nie raz spotkała się z określeniem, że robimy coś „jak baba” czy „jak dziewczyna”. Nie mamy orientacji w terenie, nie potrafimy szybko szacować, boimy się wejść na drabinę czy stanąć twarzą w twarz z wielkim pająkiem. Czy to znaczy, że każdy facet ma predyspozycje do bycia Indiana Jones i agentem 007 w jednej osobie? Ależ skąd! Posiadamy takie same możliwości, by zostać astronomem czy piłkarzem, bez względu na płeć, wystarczy tylko nam nie przeszkadzać. Bo my, dziewczyny, potrafimy robić dokładnie to na co mamy ochotę.
Wraz z nowym filmem „Always NIE DO ZATRZYMANIA #JAKDZIEWCZYNA” rozpoczyna się kolejny etap kampanii Always #JAKDZIEWCZYNA – tworzenie Międzynarodowego Programu Nauczania Pewności Siebie Always, skierowanego do milionów dziewcząt z całego świata. Zakłada się, że w ciągu roku dotrze on do 20 milionów dziewcząt w 65 krajach. Dodatkowo TED, organizacja non-profit promująca szczytne idee, zobowiązała się do wsparcia Always w nauczaniu pewności siebie młodych dziewcząt.
Nie tylko dziewczynki
Lona: Znam dorosłe kobiety, które nadal hołdują stereotypom, że bycie kobietą oznacza słabość, poddanie, bierność. I takiej postawy nie rozumiem. Każda z nas może żyć, jak chce, ale w tym właśnie szkopuł, by mieć wybór, jaką dziewczyną jestem, jaką będzie moja córka. Z mojej perspektywy równie ważna, jak edukacja dziewczynek, jak uświadamianie chłopcom, że dyskryminacja ze względu na płeć jest bardzo krzywdząca. Wyśmiewanie dziewcząt podczas gier zespołowych, niezapraszanie do „chłopięcych” – wszystko to pamiętam ze szkoły. I wychowując Filipa nie pozwolę, by powtórzyło się w jego otoczeniu.
W czym jesteś dobra?
Lena: A może na dobry początek każdą z nas stworzy listę rzeczy, w których jest naprawdę dobra? I na kolejnym spotkaniu z przyjaciółkami, młodszą siostrą czy podczas rozmowy z córką wyraźnie powie, że jak nikt inny potrafi prowadzić samochód, jeździć na deskorolce i spać w ciemności. Potrafi łowić ryby, skręcać szafki i zmieniać żarówki. I jest NIE DO ZATRZYMANIA #JAKDZIEWCZYNA.
Wpis powstał we współpracy z marką Always.