Miejskie safari.

Cześć. Mam na imię Ilona i kupuję w Zarze.

To tyle faktów. Teraz czas na interpretację. Zara to w pewien sposób symbol sieciówkowego stylu życia (zupełnie nie rozumiem dlaczego nie bardziej dostępny H&M, ale to tak na marginesie). Przez lata pożądana przez wielu (pamiętacie jeszcze, jak to było gdy w PL nie dało się kupować Zary, Stradiego, Pulla i reszty przez www? Przecież to całkiem niedawno!), nienawidzona przez przeciwników konsumpcjonizmu i podróbek (delikatnie zwanych ‚inspiracjami’ lub ‚reagowaniem na trendy z pokazów’), dla burżujstwa symbol aspiracji do mody popularny wśród tych, których na tę prawdziwą modę nie stać. Wreszcie – Zara jako symbol wyzysku i pracy za miskę ryżu. No właśnie, czym jest Zara? Czy to siedlisko os, czy dowód naszej europejskości, symbol hasła ‚moda dla każdego’. A może pseudoluksus dla Europy B? Zapewne wszystko po trochu. Natomiast najciekawszy jest fakt, że Zara jako taka stanowi w ogóle punkt odniesienia do rozważań o modzie, zakupach, etyce, estetyce, luksusie i demokracji.

miejskie-safari-gino-rossi4-tile

Blogerki podobno dzielą się na te, które częściej rodzą niż chodzą do Zary (pozdrawiamy Sarę Ferreirę!) oraz zagorzałe zarofanki (Fatimę też pozdrawiamy!).

Ale przecież większość z nas nie zalicza się do żadnej z tych grup. Większość – wybaczcie dosadność – nie poluje na metkę „Zara” bo niewiele ona dla nich znaczy. Ubrania, owszem, są ładne, ale uszyte z przeciętnej jakości tkanin. I coraz droższe. Dobre w zasadzie wyłącznie wtedy, gdy ilość wydanej gotówki nie ma dla nas znaczenia albo podczas wyprzedaży, gdy ceny stają się nagle przyjemnie niskie. W Zarze kompletuje się basic. Poluje na skórzane buty albo fajne bluzki, czy sukienki. Takie miejskie safari. Nie sprawa życia i śmierci, a powierzchowne hobby. I mam wrażenie, że gdyby podejście do tej marki było bardziej zdroworozsądkowe, Hiszpanie nie sprawialiby tyle kłopotu. Projektantom, pracownikom fabryk w Bangladeszu, klientom.

Bluzka, torebka Zara | spodnie Top Secret | sandałki Gino Rossi | naszyjniki Stradivarius | okulary H&M

miejskie-safari-gino-rossi10miejskie-safari-gino-rossi13 copy miejskie-safari-gino-rossi1 copymiejskie-safari-gino-rossi7 copy miejskie-safari-gino-rossi2 miejskie-safari-gino-rossi6 copy miejskie-safari-gino-rossi11 copy miejskie-safari-gino-rossi12 copymiejskie-safari-gino-rossi5 copy

Podobne wpisy

Strona, którą właśnie przeglądasz wykorzystuje pliki cookies. Ich wykorzystanie możesz modyfikować w ustawieniach swojej przeglądarki. Zostawiając komenatarz czy pisząc do nas e-mail, pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone.
Akceptuj Cookie.
x