Poradnik blogera: co powinieneś wiedzieć, by odnieść sukces w blogowaniu?

Nasz wirtualne dziecko obchodziło na początku roku 5 lat. PIĘĆ! Kiedy pomyślimy sobie, że jest to znaczna część całego naszego życia, to naprawdę robi wrażenie. I choć na początku prowadzenie bloga było dla nas przede wszystkim odskocznią od codzienności, to dzisiaj świat zawodowy kręci się głównie wokół niego. I nam w to graj! Choć przyznajemy – czasem mamy ochotę wrócić do 2012 roku i dać sobie kilka dobrych rad na temat tego, jak skutecznie i mądrze prowadzić bloga.

I z tym przychodzimy dzisiaj do Was.

Bo gorąco wierzymy, że własne miejsce w sieci, to nie tylko pole do pokazania swojego talentu, pasji, zainteresowań. To również miejsce, które pozwala poznać fantastycznych ludzi. A oni się jeszcze tutaj pojawią!

Poradnik dla blogera:

 • Blog to inwestycja. A każda inwestycja niesie za sobą poświęcenie. Przygotuj się na godziny spędzone na robieniu i edycji zdjęć, pisaniu postów, poszukiwaniu tematów, inspiracji. A także prowadzeniu dodatkowych kanałów w social mediach, obserwowanie trendów i konkurencji. Przyznaj przed sobą, że to ogromna inwestycja czasowa (kilkanaście godzin dziennie, serio!). I nierzadko finansowa – dobry sprzęt i oprogramowanie, nowości, gadżety, scenografia. Czy jesteś gotowa na tak dużą inwestycję? Tak? Załóż bloga!
 • Blog to nie tylko ciężka praca (choć w dużej mierze tak). Przygotuj się na to, że by w blogosferze istnieć musisz czasem… poimprezować. Spotkania z blogerami i influencerami, eventy, nieoficjalne kawy i drinki, ale i oficjalne obiady i kolacje. Bo, żeby dziecko się dobrze rozwijało musi radzić sobie w społeczności, a nic nie łączy tak jak… dobra zabawa!
 • Blog to ludzie. I wcale nie chodzi o Ciebie. To przede wszystkim wszyscy ci, którzy wpadają do Ciebie i chcą poznać Twoją opinię. Albo podziwiać Twój talent. Albo… skrytykować. Miej twardą skórę, rób tylko to, co jest zgodne z Twoim charakterem i przekonaniami, a ludzie to docenią. Bez tej świadomości, lepiej pisać pamiętnik do szuflady.
 • Blog to Twoje CV. Nie, to nie żart. Dzisiaj rzadko kiedy ktoś wybiera pseudonim, i nawet jeśli będzie to Lena i Lona, to prędzej czy później dodasz do tego swoje prawdziwe imię i nazwisko. I tylko na tym zyskasz! Dlatego rób to bez wstydu, wkładaj w to mnóstwo serca, a świat to doceni. I być może Twoja pasja stanie się pracą. Taką realną, etatową.
 • Blog to (jednak) nie zabawa. Wiesz, że ludzie przychodzą do Ciebie, bo chcą się czegoś dowiedzieć? Ufają Twojemu gustowi, doświadczeniu, smakowi. To ogromna odpowiedzialność. Więc jeśli masz polecić coś, czego nie jesteś pewien, to sobie daruj. Jeśli chcesz napisać prost, tylko dlatego, że „już czas i wypadałoby”, a tak naprawdę nie masz do powiedzenia nic ciekawego – nie rób tego. Szanuj siebie i swoich obserwatorów.

Blog Cię wciągnie. Ale dawaj z siebie tylko 100%. Tylko taka postawa da Ci gwarancję dobrego samopoczucia i sukcesów.

Chcecie poznać historie naszych blogowych kumpelek? Wpadajcie do dziewczyn i zobaczcie, jak blogowanie zmieniło życie gromady super utalentowanych babek.

Alicja www.kotmaale.pl | Agnieszka www.agwerblog.pl
Paulina www.simplistic.pl | Agnieszka www.agnieszkabloguje.pl
Klaudyna www.ekstrawagancko.com | Małgosia www.candykiller.pl
Justyna www.hushaaabye.pl |Paulina www.paulinablog.pl
Kasia www.minimalniee.pl| Olga www.apieceofally.pl
Justyna www.okiemjustyny.blogspot.com

14 komentarzy

 • 7 lat ago

  Zgadzam się ze wszystkim! Pisanie bloga pochłania mnóstwo czasu, chociaż satysfakcja wiele wynagradza 😉 Jeśli nie mam akurat weny na pisanie, to z reguły odpuszczam 😉

 • 7 lat ago

  Prawda to! CV, jak się patrzy!
  Kiedyś działania w sieci były nie do pomyślenia, a teraz wiele rekruterów zaczyna swoją pracę od sprawdzenia naszych SM. A jak ktoś prowadzi bloga, to nietrudno na niego trafić.
  No i blog może się okazać też świetnym dopiskiem w doświadczeniu. Bo co jak co, ale tutaj to my się uczymy najlepiej, bo na własnych błędach 😉

 • 7 lat ago

  CV, życiorya i list motywacyjny w sumie 😀 ale macie racje ze wszystkim. Blogowanie to zabawa i praca w jednym, dlatego to naprawdę cudowne zajęcie!

 • 7 lat ago

  Potwierdzam, że blog to CV i nie warto się ukrywać ze swoją twórczością! Wręcz przeciwnie, należy się chwalić! Ja dzięki blogowi dostałam swoją pierwszą pełnoetatową pracę kilka lat temu. W dodatku ściśle związaną z branżą. Do dziś pamiętam tę podjarę! 😉

 • o tak, blogowanie pożera naprawde wiele godzin.. 🙂

 • 7 lat ago

  Doskonaly artykul, zgadzam sie ze wszystkimi punktami 🙂

 • 7 lat ago

  z tym CV to rzeczywiście racja 🙂 i zawsze trzeba pamiętać o ludziach. Trzeba być szczerym, dobrze się bawić, ale nie zawieść niczego zaufania 🙂

 • 7 lat ago

  O tak, ja już od kilku lat pod postami podpisuję się imieniem i nazwiskiem, bo po 1) nie mam się czego wstydzić, jestem dumna ze swojego bloga, b) chcę, aby inni wiedzieli, że ta strona jest moja, zwłaszcza wtedy, gdy w CV zawieram o tym informację. 🙂

 • 7 lat ago

  Dobrze napisane, blog to moje CV 🙂 Świetnie napisany tekst, jak zawsze u Was <3

 • 7 lat ago

  Raz w życiu zdarzyło mi się poimprezować po blogersku… i tak to jest naprawdę genialna sprawa 😀

 • 7 lat ago

  Podoba mi się to, jak podeszłyście do tematu. Ugryzłyście go z dobrej strony, a sam wpis czytało się szybko i przyjemnie. Lubię Was za to, że macie taki dystans do blogowania i aż chce się od Was brać przykład! <3

 • 7 lat ago

  Świetny wpis,pisany od totalnie innej strony,która bardzo mi się podoba:)

 • 7 lat ago

  Dziewczyny, oczywiście się z Wami zgadzam. Przyznam szczerze, że sama mam problem z punktem o tym, że blogowanie to także imprezy i eventy. To niby ta przyjemna strona blogowania, ale dla takiej zamkniętej osoby jak ja, czasami stanowi to problemu. A niestety jak chce się być blogerem, to trzeba też otworzyć się na ludzi, poznawać ich, spotykać się z nimi. Na szczęście udało mi się znaleźć kilka takich duszyczek, z którymi świetnie się dogaduję i często to właśnie z nimi spędzam te wszystkie blogerki imprezy 🙂

 • Katarzyna Żak
  7 lat ago

  Dobry tekst. Sama zaczynam i wiem, że dużo przede mną i pracy i czasu….

Leave A Comment

Strona, którą właśnie przeglądasz wykorzystuje pliki cookies. Ich wykorzystanie możesz modyfikować w ustawieniach swojej przeglądarki. Zostawiając komenatarz czy pisząc do nas e-mail, pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone.
Akceptuj Cookie.
x