Sól EPSOM – genialny sposób na trądzik, ból mięśni, gładką skórę i puszyste włosy za 27 złotych!

Właściwości soli Epsom są tak imponujące, że gdybym nie widziała ich u siebie, nawet bym nie uwierzyła. Bo jak to możliwe, by jedna zwykła kąpiel potrafiła zadbać o skórę trądzikową na twarzy, niwelowała przetłuszczanie się włosów, uczucie zmęczenia, ciężkich nóg, a także potliwość stóp. Wprowadzając przy okazji w stan przyjemnego relaksu i pozostawiając skórę gładką i przyjemnie jędrną. Epsom to zdecydowanie moje największe odkrycie pielęgnacyjne początku roku! Bardziej spektakularne, niż cała pielęgnacja Drunk Elephant razem wzięta.


Te cudowne kryształki są do tego niedrogie. Za 27 zł mam taki efekt pielęgnacyjny, jakbym użyła wielu produktów za co najmniej 10 razy większą kwotę.


A to jeszcze nie wszystko! Właściwości soli Epsom nie obejmują tylko efekty kosmetyczne. Kąpiele w solach angielskich to prawdziwa terapia dla zestresowanych, przemęczonych, osób intensywnie trenujących czy zmagających się z grzybicą.


Czym jest sól Epsom?

Epsom to nazwa angielskiego miasta (miejsca wydobycia soli), od którego powstała nazwa soli. Możecie spotkać się także z określeniami sól angielska albo sól gorzka. W każdym przypadku chodzi o tę samą sól magnezowo-siarkową (zawartość magnezu to ponad 9%, za to siarki około 12%). Jej lecznicze właściwości znane są od dawna i w zasadzie łączą zalety, jakie niesie z sobą dostarczanie organizmowi obu tych pierwiastków.

To, co mnie niesamowicie zaskoczyło to fakt, jak świetnie minerały wchłaniają się przez skórę i jak szybko można liczyć na rezultaty pielęgnacyjne. Jedną kąpielą możemy rozwiązać problemy kosmetyczne i dolegliwości zdrowotne. Czy to nie fantastyczne?


Jak działa sól angielska?

Zanim wypiszę Wam potencjalne korzyści pielęgnacyjne i zdrowotne, opowiem o tych, których doświadczyłam na własnej skórze (i włosach).

  • Już po pierwszej kąpieli w Epsom skóra ciała stała się gładsza. Mimo, że sól nie jest tłusta, nie potrzebowałam użyć balsamu do ciała po kąpieli.
  • Uczucie ciężkich nóg ustąpiło. Ciało było faktycznie zrelaksowane.
  • Po kilku dniach zauważyłam, że moje włosy są bardziej puszyste i dłużej pozostają świeże. Jakby mocniej odbijają się od skóry głowy dając wrażenie, że jest ich więcej (albo są lżejsze). A musicie wiedzieć, że nie zmieniałam zupełnie nic w pielęgnacji. Włosy myłam szamponem bananowym  The Body Shop i nawilżałam odżywką Marii Nila.

  • Jeszcze przed użyciem Epsom do opłukiwania skóry twarzy zauważyłam, że siarka ma pozytywny wpływ na stan mojej cery. Do porannego mycia używam kremu oczyszczającego Eradikate od Kate Somerville, który zawiera 3% siarki. A ta ma działanie przeciwbakteryjne i wspomaga procesy gojenia uszkodzeń skóry. W soli Epsom jest około 12% siarki. Po zmieszaniu z wodą, pewnie około 1-2% (przyjmując, że robimy roztwór około 1:10). Postanowiłam więc wzmocnić działanie oczyszczania i do płukania buzi używam wody z rozpuszczonymi kryształkami soli. Co ważne, buzia w ogóle nie jest przesuszona, ściągnięta, podobnie jak ta na ciele czuje komfort po umyciu (nawet przed nawilżeniem).

Trądzik goi się szybciej, a zaczerwienienia uległy umniejszeniu. Jestem zdumiona, bo taka kuracja daje szybsze efekty, niż maseczki oczyszczające z glinką o działaniu przeciwtrądzikowym.


Gdzie kupiłam?

Nie mogę pominąć kwestii ceny i dostępności soli Epsom, bo jest to równie ważna informacja, jak same jej właściwości.

Kilogram soli Epsom marki Cedar+Stone (australijski producent kosmetyków naturalnych) kupiłam w TK Maxx za 27 złotych. Zupełnie nie licząc na właściwości prozdrowotne, a raczej na ładny zapach (do soli dodano olejki eteryczne z cytrusów, bazylii i eukaliptusa). Kiedy zorientowałam się, jaki skarb mam w domu popędziłam po telefon sprawdzić, czy Epsom da się kupić w innych miejscach.

I oczywiście tak! W sieci są do wyboru głównie czyste sole angielskie bez dodatków, za to jeszcze tańsze niż moja. Sól dostaniecie też bez problemu w aptekach.


Dlaczego warto kąpać się w Epsom?

Poza pozytywnymi skutkami kąpielach w roztworze siarki i magnezu, jakich doświadczyłam sama, możecie liczyć na znacznie więcej! Bo lista właściwości tych minerałów jest bardzo długa. A problemy, które pomagają rozwiązywać dotyczą większości z nas.

Zobaczcie sami, co potrafi Epsom:

  • zmniejsza objawy trądziku, działa antybakteryjnie
  • działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie na skórę stóp, pomaga zwalczyć nadmierną potliwość, przykry zapach stóp, grzybicę
  • łagodzi objawy łupieżu, zmniejsza przetłuszczanie się włosów
  • wspomaga proces gojenia i regenerację skóry
  • łagodzi obrzęki, swędzenie i pomaga leczyć ranki po ukąszeniach owadów
  • relaksuje zmęczone ciało, szczególnie mięśnie u osób trenujących
  • łagodzi uczucie ciężkich, zmęczonych nóg
  • łagodzi bóle i skurcze menstruacyjne
  • wspomaga szybsze gojenie się ran, stłuczeń, siniaków
  • oczyszcza i detoksykuje
  • zmiękcza i lekko złuszcza skórę
  • reguluje nadmierną produkcję sebum
  • łagodzi podrażnienia skóry po opalaniu
  • wieczorna kąpiel odstresowuje, rozluźnia i ułatwia zasypianie.

Jak używać?

Najprościej – napełnić wannę ciepłą wodą do połowy i wsypać 2-3 duże garście soli. Wejść do kąpieli i pomoczyć się 15-20 minut. Także włosy i skórę głowy. Można też z roztworu Epsom robić sobie okłady (np. owijać stłuczone lub ukąszone miejsce namoczoną w wodzie z solą gazą), można rozpuścić sól w misce wody i roztworu używać do płukania włosów albo opłukiwania twarzy przy porannym myciu. Można zrobić sobie kąpiel stóp (dla działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego) przed wykonaniem pedicure (sól zmiękcza skórę, będzie łatwiej zrobić peeling).


Rezultaty są tak szybkie i spektakularne, a sama kąpiel tak przyjemna i niedroga, że zdecydowanie warto sprawdzić działanie Epsom na swojej skórze.


 

Leave A Comment

Podobne wpisy

Strona, którą właśnie przeglądasz wykorzystuje pliki cookies. Ich wykorzystanie możesz modyfikować w ustawieniach swojej przeglądarki. Zostawiając komenatarz czy pisząc do nas e-mail, pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone.
Akceptuj Cookie.
x